Ring Wrócił Do Gdańska

Przez ostatnie lata stacjonował w Krakowie. Wyremontowany i pomalowany w barwy Wolnego Miasta Gdańska, znów będzie jeździł po tutejszych torach. Oficjalna prezentacja już w marcu!
 Tramwaje Ring produkowane były przez Waggonfabrik Danzig w 1930 roku. Powstały z myślą o trasie z ul. Łąkowej do ul. Legionów. Modeli z serii TW269 powstało jedynie sześć. Nazwa Ring pochodzi od ówczesnej nazwy ul. Kościuszki – Ringstrasse.

Tramwaje te woziły mieszkańców Gdańska do końca lat 50. Większość z nich została przerobiona na jednostki techniczne. Dwa egzemplarze w połowie lat 80. trafiły do Krakowa, gdzie przez 30 lat nic się z nimi nie działo. Planowano tam utworzyć muzeum komunikacji miejskiej, jednak inwestycja nie doszła do skutku. Teraz jeden z nich powrócił do Gdańska.

Wydali na niego ponad 900 tys. zł

Ring to tramwaj dwukierunkowy o konstrukcji metalowo-drewnianej. Był budowany według trendów panujących w latach 30. Wnętrze jest wykonane z elementów drewnianych w kolorze ciemnej wiśni, zaś on sam przypomina o historii pierwszych tramwajów elektrycznych.

Przez ostatnich kilka dni woził on mieszkańców Krakowa. Na początku marca zostanie zaś oficjalnie zaprezentowany władzom i mieszkańcom Gdańska i dołączy do floty zabytkowych tramwajów, jakie posiada ZKM Gdańsk.

Zgodnie z zapowiedziami władz MPK Kraków, drugi tramwaj typu TW269 także zostanie odremontowany i trafi do tamtejszej floty tramwajów zabytkowych. Także ZKM Gdańsk zapowiada już sprowadzenie kolejnych takich okazów do miasta.

Zapraszam do galerii [link]

 

Tekst opublikowany na [trojmiasto.eska.pl]

Komentarze

Komentarze